Open/Close Menu Masaż, rehabilitacja, odnowa biologiczna Tarchomin

Dyskopatia informacje i rehabilitacja

Dyskopatia jest powszechnie znaną chorobą kręgosłupa, to schorzenie, które dotyka coraz większej liczby osób na świecie. Na dyskopatię ma wpływ współczesny niezdrowy tryb życia. Często, zamiast chodzić ,jeździmy a pracę coraz częściej wykonujemy na siedząco przed komputerem gdzie tkwimy wiele godzin w jednej pozycji ciała .Dyskopatia inaczej zwana jest przepukliną kręgosłupa, w wyniku braku ruchu czy nieprawidłowej postawy ciała dochodzi do niefizjologicznego obciążenia kręgosłupa,przez co jego tkanki zaczynają się szybciej zużywać. W niektórych przypadkach choroba ta uwarunkowana jest genetycznie. Choroba ta w głównej mierze wynika z niewłaściwych nawyków,które powtarzane są dzień za dniem.

Czym jest dyskopatia ?

Jest to proces zwyrodnieniowy kręgosłupa, gdzie w obrębie dysków dochodzi do patologicznych zmian. Dyski, czyli inaczej zwane są krążkami międzykręgowymi składają się z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego. Dyski służą jak swoistego rodzaju amortyzatory,które amortyzują wszelkie wstrząsy,uderzenia czy obciążenia. Dysk, który jest zdrowy składa się w 90 % z wody. Natomiast w przypadku odwodnienia wiemy,że zaczął się proces zwyrodnieniowy. W tym wypadku dochodzi do poważnych zmian w obszarze kręgosłupa i dysk powoduje ucisk na struktury nerwowe. Do takich zmian dochodzi na skutek urazu mechanicznego lub jakiegoś nagłego,nieoczekiwanego ruchu, który spowodował takie dolegliwości. Dobrą wiadomością jest to, że nasz kręgosłup jest w stanie poradzić siebie z dużymi obciążeniami,jednak gdy nie będziemy o niego dbać to nawet zwykłe potknięcie się może stać się dla nas poważnym problemem.

Jakie są objawy dyskopatii ?

Najczęstszym z objawów,że coś niedobrego dzieje się z naszym kręgosłupem jest ból pleców. Miejscem, gdzie ból może nas dotykać jest odcinek lędźwiowo- krzyżowy oraz szyjny kręgosłupa. W przypadku odcinku lędźwiowo- krzyżowego może dochodzić do schorzenia zwanego rwą kulszową. Ucisk kręgosłupa, który dotyka któryś z nerwów kulszowych powoduje rwący ból,który jest odczuwalny nie tylko w krzyżu, ale też w pośladkach i nogach. Gdy ból zaczyna dokuczać nam w okolicy szyi,możemy być pewni, że doszło do zwyrodnienia kręgów szyjnych. Ból ten może się przemieszczać w okolice barku, łopatki oraz dolnej części karku. Do takiego stanu dochodzi, gdy organizm jest przez wiele godzin w jednej pozycji, a szczególnie w takiej pozycji, która powoduje napięcie w obrębie szyi. Po jakimś czasie możemy spodziewać się uporczywych bólów głowy tzw. migrena szyjna. Niektóre zmiany zwyrodnieniowe powodują drętwienie i mrowienie dłoni lub też ich niedowłady.

Jak radzić sobie z tym schorzeniem ?

Przy bardzo silnych bólach i stanach zapalnych zaleca się zażywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz zaleca się terapie manualną pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Przy niezbyt nasilonych bólach możemy pomóc sobie smarując obolałe miejsca maściami , ogrzewać je termoforem lub poduszką elektryczną. Jednak gdy objawy są bardzo uporczywe należy zgłosić się do lekarza ortopedy i przeprowadzić badania diagnostyczne jak RTG-kręgosłupa ,tomografię kręgosłupa czy też rezonans magnetyczny kręgosłupa. W przypadku ostrych zmian kręgosłupa zalecana jest pomoc chirurgiczna,gdzie do wyboru mamy szereg zabiegów.

Rehabilitacja i fizjoterapia w dyskopatii

Fizjoterapia jest podstawową metodą leczenia dyskopatii,wykonuje się leczenie ruchem i leczenie manualne. Wstępnie fizjoterapeuta robi z pacjentem wywiad odnośnie  bólu, kiedy powstał i jak długo trwa ,a potem przystępuje do badania manualnego,czyli testowego, które pokazuje nam, jaki mamy problem i jaki jest stan pacjenta. W nowoczesnej terapii manualnej nie  ma określonego schematu zabiegów, wszystkie one dostosowane są indywidualnie do potrzeb pacjenta .Praca ta polega na zmniejszaniu napięcia skóry mięśni oraz likwiduje przykurcze mięśniowe. Dodatkowo towarzyszą zabiegom ćwiczenia rozciągające,wzmacniające i zwiększające ruchomość stawów. Doskonałym uzupełnieniem technik manualnych jest fizykoterapia.

Musimy pamiętać,że celem wyleczenia dyskopatii nie jest chwilowe poradzenie sobie z bólem, ale poprzez zastosowanie szeregu zmian, powrócenie do stanu sprzed choroby. Zaleca się oczywiście wizyty kontrolne i okresową rehabilitację.

 

CategoryArtykuły

© Espina 2017 Warszawa Tarchomin

Twój czas jest podejmowany

Prosimy wybrać inne godziny

Close

x