Open/Close Menu Masaż, rehabilitacja, odnowa biologiczna Tarchomin

Celem zdrowego trybu życia jest zapewnienie nam optymalnego zdrowia oraz minimalizowanie ryzyka zachorowania na tzw. choroby cywilizacyjne. Do takich chorób przede wszystkim należą choroby serca,nadciśnienie, miażdżyca,zawał,cukrzyca,astma oskrzelowa, a także nowotwory. Na prowadzenie zdrowego trybu czy też stylu życia składa się kilka elementów. Jednym z nich jest odpowiednio zbilansowana dieta,która dostarczy naszemu organizmowi w odpowiednich ilościach składniki odżywcze jak białka,tłuszcze, węglowodany,błonnik,witaminy i sole mineralne.

Dobrze dobrana dieta pozwoli nam cieszyć się dłużej sprawnością całego organizmu,dlatego tak ważne jest co jemy i jak często. Składniki odżywcze naszej diety jak białka, tłuszcze czy węglowodany są bardzo potrzebne w dostarczaniu naszemu organizmowi kalorii oraz budowania tkanek. Doskonale regulują przemianę materii oraz wpływają na odporność naszego organizmu. Błonnik jako bardzo cenny składnik naszej diety skutecznie poprawia perystaltykę jelit, przez co zapobiega zaparciom oraz chroni nasze jelita przed rozwojem nowotworów. Do walki z wolnymi rodnikami będą nam potrzebne witaminy o sole mineralne,gdyż skutecznie usuną je z naszego organizmu, przez co nasze włosy,skóra i paznokcie zyskają na wyglądzie. Nasze kości również dostaną zastrzyk wapnia i fosforu dla wzmocnienia.

Na zdrowy styl życia składa się wiele czynników,są to przeważnie dieta, nasze nawyki oraz nałogi. Czyli co powinniśmy wyeliminować a co wprowadzić do naszego życia,tak byśmy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem i być przykładem dla innych ludzi.

Zdrowe odżywianie oprócz dbania o jego jakość,też zwraca nam uwagę na ilość, w jakiej spożywamy dzienne posiłki. Zaleca się spożywanie dziennie 5 posiłków w dosyć regularnych odstępach czasowych (co 3-4 godziny). Zaleca się również jedzenie zdrowych śniadań z uwzględnieniem pieczywa pełnowartościowego najlepiej w ciągu 30 minut po wstaniu z łóżka. Tak samo kolację, czyli nasz ostatni posiłek powinniśmy zjadać na dwie godziny przed snem. Gdy będziemy przestrzegać tych zasad,nasz organizm szybko poradzi sobie zarówno z wchłanianiem jak i trawieniem pokarmu, w przypadku gdy jemy nieregularnie nasza przemiana materii zmniejsza się i nasz organizm zaczyna gromadzić nadmiar kalorii w postaci niechciane tłuszczu, który będzie odkładał się na brzuchu, biodrach,udach i pośladkach.

Przygotowując nasze codzienne posiłki musimy zwrócić szczególną uwagę ,by były to produkty jak najmniej przetworzone , bez dodatków, czyli tzw emulgatorów jak (konserwanty, przeciwutleniacze, emulgatory,słodziki czy stabilizatory). Wszystkie te wspomagacze mogą bardzo niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i kondycję organizmu.

Następnym czynnikiem, który jest ważny dla zdrowego trybu życia jest kontakt z naturą . Powinniśmy jak najwięcej czasu spędzać na łonie natury,gdzie możemy wdychać świeże powietrze i uciec z betonowej dżungli,w której i tak spędzamy większość swojego życia,siedząc w biurowcach, czy też w fabrykach pochłonięci pracą. Kontakt z naturą niweluje stres w naszym organizmie,więc zalecane są wypady za miasto na łono natury, szczególnie cenne są wycieczki w góry, jak i spacerowanie po lesie.

Kolejnym czynnikiem składającym się na zdrowy tryb życia jest sen. Odpowiednia ilość snu zregeneruje nasz organizm i bardzo korzystnie wpłynie na nasz mózg, który będzie mógł odpocząć po całodziennych bojach. Badania epidemiologiczne dowodzą, że osoby, które śpią po 6-8 godzin,bardzo rzadko chorują na choroby serca, choroby układu nerwowego jak depresja czy nerwica oraz otyłość. Powinniśmy również zadbać o dobre powietrze podczas snu, możemy pozostawić lekko uchylone okno, by mieć stały dostęp świeżego  powietrza, to niweluje również poranny ból głowy. Optymalna temperatura podczas snu to ok.21-22 stopni Celsjusza.

Następnym ważnym elementem zdrowego trybu życia jest nasza codzienna aktywność fizyczna. Regularne uprawianie ćwiczeń zachowa nas w dobrej kondycji i zapobiegnie gromadzeniu się nadmiernie tkanki tłuszczowej. Dlatego zalecane są codzienne spacery, jazda na rowerze,bieganie czy rolki. Niektórzy mogą udać się do klubów fitness czy na siłownię i tam zażywać gimnastyki. Gdy nasz organizm jest w ruchu krew szybciej płynie w naczyniach krwionośnych i nasze tkanki są lepiej ukrwione i dotlenione. Podczas gimnastykowania się wydzielają się hormony szczęścia tzw endorfiny i serotonina,które wpływają na lepsze samopoczucie się i naszą koncentrację.

Jeśli chcemy żyć w zdrowy sposób, musimy wyeliminować z naszego życia szkodliwe dla nas używki. Stosowanie ich bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Podczas palenia papierosów powstaje masę wolnych rodników,które czynią spustoszenie w naszych tkankach, uszkadzają nasze komórki, przyspieszają proces starzenia się organizmu i powodują różnego rodzaju nowotwory w organizmie. Alkohol posiada w sobie dużo kalorii i może powodować przyrost masy ciała (1g = 7 kcal).Szczególnie picie piwa po którym zaostrza się apetyt powoduje ,że często sięgamy po paluszki, chipsy co doprowadza nas do nadwagi, otyłości i sprzyja nadciśnieniu tętniczemu. Jeśli już chcemy pić alkohol sięgnijmy po czerwone wino ,które jest źródłem polifenoli.One to korzystnie wpływają na układ krążenia oraz zapobiegają rozwojowi miażdżycy i chronią przed zawałem. Jednak i w tym przypadku zaleca się  picie jednej lampki wina w ciągu dnia.

Podsumowując zdrowy tryb życia przyniesie nam większą radość z życia i będziemy mogli dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem .

 

CategoryArtykuły

© Espina 2017 Warszawa Tarchomin

Twój czas jest podejmowany

Prosimy wybrać inne godziny

Close

x