Open/Close Menu Masaż, rehabilitacja, odnowa biologiczna Tarchomin

Paluch koślawy inaczej zwany halluksem to częste zniekształcenie stóp, na które cierpią przede wszystkim kobiety. Przyczyną powstawania halluksów nie są tylko źle dobrane buty, lecz dosyć słaba konstrukcja więzadłowo-stawowa stopy. Wygląd odchylającego się palucha nie należy do przyjemnych,gdyż chory paluch odchyla się w bok a kość śródstopia zaczyna mocno wystawać ,przez co poszerza się również szerokość stopy. Bardzo często w tym miejscu dochodzi do stanów zapalnych,w wyniku których powstaje ból. Gdy problem pozostawimy samemu sobie, po czasie możemy spodziewać się poważnej deformacji i wyrośli kostnej.

Jakie są przyczyny pojawiających się halluksów ?

W dużej mierze skłonność do palucha koślawego jest genetyczna. U osób, które są genetycznie narażone na występowania palucha koślawego występuje naturalnie nieco inna struktura więzadeł i ścięgien, które odpowiedzialne są za podtrzymywanie stopy. W dużej mierze do powstawania halluksów może przyczynić się bardzo popularne płaskostopie, nieprawidłowa struktura kości,zbyt duża elastyczność więzadeł czy też różne problemy neurologiczne. Niektórzy lekarze uważają, że główną przyczyną powstawania halluksów jest źle dobrane obuwie. Jednak w wyniku badań specjaliści stwierdzili,że tak naprawdę noszenie źle dopasowanych butów może jedynie przyspieszyć wystąpienie palucha koślawego u osób, które genetycznie obciążone są tą dolegliwością. Dlatego u takich osób znacznie szybciej dochodzi do deformacji palców.

Jakie są objawy palucha koślawego ?

Bardzo częstym objawem jest podrażniona skóra dookoła halluksa, ból, który odczuwalny jest podczas chodzenia,miejsce te również może być zaczerwienione i towarzyszyć może również ból stawów. Wykrzywienie palucha koślawego może zachodzić od góry lub od dołu na drugi palec i nawet stykać się z palcem trzecim tzw efekt palców młotkowatych. W zaawansowanych przypadkach może wykręcić się tak,że nie będzie miał kompletnie styku z podłożem. Aby doszło do takiej deformacji,potrzeba wielu lat, w których trakcie ta choroba rozwija się powodując różnego rodzaju dolegliwości jak pieczenie podeszwy pod główką śródstopia . Bardzo często napotykamy problemy z doborem obuwia ,gdyż zdeformowana stopa powoduje odciski. Dlatego niestety osoby z tym schorzeniem zostają zmuszone do kupowania butów w większym rozmiarze niż naturalny. Przy większej deformacji stopy, nawet większe obuwie nie jest dobrym rozwiązaniem,bo ból stopy nasila się bardzo niezależnie od rozmiaru obuwia.

Jak poradzić sobie z tym schorzeniem, czyli profilaktyka i leczenie palucha koślawego

 

Przede wszystkim gdy wiemy, że posiadamy genetyczną skłonność do tego typu schorzenia,musimy zaopatrzyć się w dobrze dopasowane do naszych stóp obuwie. Natomiast kiedy pojawi się już stan zapalny,możemy z powodzeniem stosować poduszeczki i kółka ochronne. Gdy deformacja jest niewielka z pomocą przychodzą zabiegi w gabinetach fizykoterapii , kąpiele solankowe (szczególnie polecana jest sól EPSOM),rozmaite ćwiczenia, które pomogą w zginaniu podeszwowym i odwodzeniu palca oraz wszelkiego rodzaju okłady z oleju z oliwek,który rozgrzany możemy z powodzeniem nakładać i masować stopę. Taki masaż wspomaga przepływ mazi stawowej wokół kości. Kostki lodu również będą dobrym rozwiązaniem, okład z nich zmniejszają ból, zapalenie stawu i obrzęk. Jednak już zaawansowane zmiany kwalifikują się do zabiegów operacyjnych, po których trzeba mocno zwrócić uwagę na dobrze dobrane nowe obuwie. Operacja halluksów, czyli zabieg chirurgiczny polega na wycięciu zgrubienia na kości (narośli), oraz przywrócenia właściwego funkcjonowania palcom i stawom stóp. Chorzy na paluch koślawy zazwyczaj mają różne stadium deformacji, dlatego zalecane są różne metody leczenia pooperacyjnego. Leczenie pooperacyjne uzależnione także jest od takich czynników pacjenta jak wiek, stan zdrowia oraz tryb życia. Zabieg chirurgiczny wykonywany jest na różne sposoby,często przebiega w znieczuleniu miejscowym,ogólnym, jak i zewnątrz oponowym. Jednak coraz bardziej zalecane są metody mniej inwazyjne,jeśli chodzi o znieczulanie. Po zabiegu pacjent przez okres dwóch miesięcy chodzi o kulach,które są niezbędne do poruszania się. Po zabiegu jest również możliwe założenie pacjentowi opatrunku gipsowego, gdyż jest to jedna z dobrych metod na usztywnienie stopy.

Bardzo ważnym jest, by w porę szybko zareagować i nie zlekceważyć objawów,które będą nasilać się z czasem. Częstymi schorzeniami wynikającymi z lekceważenia tej dolegliwości jest koślawość tyłostopia,przykurcz ścięgna Achillesa oraz niestabilność stawu skokowego. Dlatego musimy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem czy specjalistą z zakresu tematu koślawego palucha.

CategoryArtykuły

© Espina 2017 Warszawa Tarchomin

Twój czas jest podejmowany

Prosimy wybrać inne godziny

Close

x