Open/Close Menu Masaż, rehabilitacja, odnowa biologiczna Tarchomin

Czym jest otyłość ?

Otyłość czy też nadwaga jest to stan, w którym organizm magazynuje nadmiar tkanki tłuszczowej, w wyniku czego zostaje zwiększona masa ciała. Pierwszą oznaką nadmiernego odkładania się nadwyżki energii w postaci tłuszczu w organizmie jest nadwaga. Jeśli zbagatelizujemy ten alarmujący nas etap,to w późniejszym czasie będziemy zmagać się z otyłością. Diagnozowanie nadwagi czy otyłości odbywa się w dzisiejszych czasach za pomocą wskaźnika BMI (Body Mass Index), gdzie liczona jest masa ciała proporcjonalnie do wzrostu. Ten wskaźnik pokaże nam, czy nasza waga jest w normie,czy też grozi nam otyłość I stopnia, II -go a może i III go.

Kolejną metodą,która zdiagnozuje nasze ciało pod względem otyłości jest metoda BIA( bioelectrical impedance analysis) – bioimpedancja elektryczna. Dzięki tej analizie dokładnie określamy zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Otyłość ze względu na obszary gromadzącej się tkanki tłuszczowej możemy podzielić na pośladkowo-udową (gynoidalną) oraz brzuszną (androidalną).

Kolejnym wskaźnikiem diagnozującym otyłość jest pomiar obwodu pasa, gdzie u mężczyzn nie powinien on przekraczać 102 cm a u kobiet 88 cm.

Jakie są przyczyny powstawania otyłości czy też nadwagi ?

Podstawową przyczyną otyłości jest nadmiar kalorii w organizmie,który odkłada się w postaci tłuszczu. Ten nadmiar przewyższa znacznie wydatki energetyczne organizmu. Gdy codziennie mamy do czynienia w naszym organizmie z nadwyżką energii magazynowana ona jest w postaci tłuszczu i oczywiście powoduje wzrost masy ciała. Ten rodzaj otyłości jest najbardziej popularnym na świecie,nazywany jest otyłością prostą. Natomiast jest otyłość wywołana przez przewlekłe zażywanie niektórych leków lub też jest efektem występowania niektórych chorób w organizmie. W tym przypadku mamy do czynienia z otyłością wtórną.

Otyłość od pewnego czasu została zaliczona do chorób cywilizacyjnych,gdyż nie tylko jest problemem estetycznym, ale też dosyć silnie oddziałuje na organizm i może zaburzać jego prawidłowe funkcjonowanie. Jest ona sklasyfikowana  do działu nawet chorób śmiertelnych. Przeznaczeniem tkanki tłuszczowej w organizmie jest magazynowanie energii oraz wydzielanie,jest ona zaliczana do gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jednak nadmiernie rozwinięta tkanka tłuszczowa wydziela głównie czynniki prozapalne, co powoduje długotrwale trzymający się stan zapalny, który może uszkodzić komórki, jak i narządy w organizmie. Prowadzi to również do wystąpienia zwiększonego stresu oksydacyjnego w organizmie i mogą wystąpić uszkodzenia wolnorodnikowe.

Otyłość idzie w parze z pewnymi chorobami jak miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Pominąwszy jednak współdziałanie otyłości z niektórymi chorobami,sama otyłość powoduje uszkodzenie naszych stawów,czy układu kostnego, na którym spoczywa dosyć duży ciężar ciała. Nasze organy wewnętrzne również są pod zwiększonym uciskiem szczególnie płuca i drogi oddechowe. Ludzie otyli często podczas snu doświadczają tzw obturacyjnego bezdechu,który spowodowany jest dużym uciskiem w okolicy szyi i zamknięciem dopływu powietrza do płuc

Jak leczyć otyłość ?

Jedna z podstawowych metod leczenia otyłości czy też nadwagi jest redukcja masy ciała poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę redukcyjną,przy jednoczesnym wprowadzeniu zwiększonej aktywności fizycznej. Odpowiednio wykwalifikowany specjalista dietetyk ustali indywidualny dla organizmu plan żywieniowy a cały proces redukcji tkanki tłuszczowej możemy potraktować jako leczenie .W tym przypadku dobrze jest, gdy ubytek masy ciała postępuje stopniowo np. 0,5- 1kg na tydzień. W przypadku doboru ćwiczeń tak samo, jak przy diecie muszą być one odpowiednio dobrane do potrzeb danego pacjenta i jego możliwości,dlatego tutaj też należy zasięgnąć profesjonalnej pomocy. Gdy otyłość jest rozwinięta w znacznym stopniu doskonałym źródłem ruchu może okazać się basen czy spacer. Ćwiczenia w wodzie zbytnio nie obciążają stawów i są bardzo przyjemne. Leczenie otyłości jest raczej procesem długotrwałym dlatego potrzebna jest cierpliwość ,gdyż muszą zostać zmienione wszystkie złe nawyki żywieniowe,które były obecne w życiu danej osoby przez wiele lat. Musimy pamiętać,że gdy poddamy się pod opiekę specjalistów,proces redukcji masy ciała będzie kontrolowany i w ten sposób zapobiegniemy tzw „efektowi jojo „.Bardzo ważne jest, by walkę z otyłością zacząć od jak najwcześniejszych lat, otyłe dzieci powinny być prowadzone pod okiem dietetyka, by zapobiec dalszemu rozwojowi otyłości.

CategoryArtykuły

© Espina 2017 Warszawa Tarchomin

Twój czas jest podejmowany

Prosimy wybrać inne godziny

Close

x